Opublikowany przez: Familiepl 2020-05-12 12:38:17
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Ashton Mullins/ Unsplash
Program ciąża plus zagwarantuje wszystkim ciężarnym dostęp do bezpłatnych leków, jakie będą im potrzebne na czas ciąży. Uprawnienia do wypisania darmowych recept w ramach programu uzyskają ginekolodzy lub położne, na podstawie dokumentu stwierdzającego ciążę. Od kiedy wchodzi w życie Program ciąża plus? Ustawa ma obowiązywać już pierwszego lipca 2020 i szacuje się, że rocznie obejmie ponad 400 tys. ciężarnych.
Kiedy w lipcu wejdzie w życie program ciąża plus, obejmie on wszystkie ciężarne od momentu stwierdzenia ciąży, niezależnie od drogi poczęcia. Ma on obowiązywać dla przyszłych mam do 15 dni przed porodem, wydaje się więc, że w połogu mamom już niestety nie będą przysługiwały darmowe leki.
Jako bezpłatne w ramach programu ciąża plus, będą mogły być leki, które objęte są w tej chwili refundacją. Receptę na bezpłatne leki będzie mógł wypisać specjalista położnictwa i ginekologii, który zawarł kontrakt z NFZ. Recepta taka będzie mogła zostać wypisana dopiero po stwierdzeniu ciąży.
Kobieta ciężarna, po stwierdzeniu ciąży przez lekarza specjalistę, będzie mogła otrzymać niezbędne jej leki za darmo. Nie wszystkie leki jednak będą darmowe - o tym, które z nich będzie można otrzymać bezpłatnie zdecyduje Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
Ostateczny wykaz bezpłatnych leków zostanie opublikowany w rozporządzeniu - pojawi się on dopiero po 1 lipca, kiedy program ciąża plus wejdzie w życie.
CZYTAJ TEŻ:
>> Zasiłek wychowawczy 2020 - komu przysługuje i ile wynosi?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.